Świece naturalne, jak je wybrać?

Które świece są naturalne?

Ekologiczny i zdrowy styl życia jest coraz popularniejszy. Wybierając produkt, zwracamy uwagę na skład, preferujemy naturalne. Jeśli chodzi o produkcję świec, naszym priorytetem jest jakość produktu. Świece są wykonane z parafiny lub naturalnych wosków.

Które świece są naturalne, jak je rozpoznać i wybrać?

Świecami naturalnymi nazywamy świece wytworzone z naturalnych wosków roślinnych. Warto pamiętać, że za świece naturalne uznaje się świece wykonane z surowców odnawialnych, dlatego do tej kategorii nie zalicza się świec z wosku parafinowego.

Na całym świecie preferowane są świece parafinowe, są tanie i w przeciwieństwie do świec woskowych, które z czasem pokrywają się białym nalotem, świece parafinowe długo nie zmieniają koloru i kształtu, ale tutaj wszystkie zalety świec parafinowych się kończą.

Parafina jest substancja syntetyczna otrzymywana głównie z ropy naftowej, mieszaniny węglowodorów. Przy produkcji świec do parafiny dodaje się chemiczne substytuty wosku, zapachy i inne składniki. Oznacza to, że w przeciwieństwie do wosku parafina jest sztuczną substancją chemiczną.

Najpopularniejszym woskiem jest wosk pszczeli – jest to klasyczna wersja, która jest używana od bardzo dawna. Do uzyskania czystego wosku wykorzystuje się surowiec zebrany z plastra miodu. Jest to naturalny materiał, zrobione z niego świece mają dobroczynny wpływ na organizm. Jedyną wadą jest to, że świece z wosku pszczelego mogą powodować reakcję u osoby skłonnej do alergii na produkty pszczelarskie. Jeśli masz takie objawy, wybierz woski roślinne. Lepiej wybrać czysty wosk pszczeli do produkcji świec bez żadnych dodatków.

Ranking świec woskowych obejmuje:

Wosk palmowy jest twardym, gładkim i nietłustym materiałem uzyskiwanym przez uwodornienie oleju palmowego. Po spaleniu praktycznie nie wydziela zapachów.
Podczas topienia nieznacznie zmienia kolor i staje się półprzezroczysty. Nie maluje się dobrze, ale daje to możliwość uzyskania efektu monochromatycznego rozciągania tonu bez większego wysiłku.

Po zestaleniu jej powierzchnia nie jest jednorodna i gładka, ale tworzy się na niej krystaliczny „mroźny” wzór, jak na zamarzniętym zimowym oknie. Aby go zachować, musisz wziąć metalową lub plastikową formę na świecę. Jeśli zrobisz to w silikonowych lub szklanych formach, wzór będzie prawie niewidoczny. Z łatwością wytrzymuje letnie upały.

Wosk sojowy to naturalny, biodegradowalny produkt pochodzenia roślinnego, wytwarzany przez stopienie oleju sojowego w celu uczynienia go bardziej przyjaznym dla środowiska. Jednak wosk sojowy jest czyszczony chemicznie i jest biodegradowalny i rozpuszczalny w wodzie tylko wtedy, gdy jest w 100% czysty.

Gorenje jest nietoksyczny, zapewnia czyste spalanie i nie wytwarza sadzy, dzięki czemu jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych.

Wosk ma niską temperaturę topnienia, po podgrzaniu staje się lekko tłusty i emituje ledwo wyczuwalny mleczny zapach. Kolor materiału bez barwników jest matowo biały.

Łatwy i równy do barwienia, dobrze komponuje się ze wszystkimi innymi rodzajami wosków, kwasów tłuszczowych, olejków eterycznych. Przypadkowo rozlane i stwardniałe plamy woskowe można łatwo zmyć ciepłą wodą z mydłem.

Wosk kokosowy jest naturalnym i bezpiecznym materiałem, składającym się w 80% z oleju kokosowego i 20% z mieszanki innych naturalnych olejów. Wykonany jest z surowców odnawialnych, dzięki czemu jest jak najbardziej przyjazny dla środowiska, nie emituje szkodliwych substancji podczas spalania.

Świece z tego wosku palą się wolniej niż inne, producenci twierdzą, że 1 cm wosku spala się w rekordowym czasie – 5 godzin! Wosk kokosowy lepiej oddaje aromat, ale ma niższą temperaturę topnienia, więc w ciepły letni dzień, nawet bez „ognia”, zaczyna się topić.

Wosk morelowy – wosk roślinny wykonany z prasowanych pestek moreli i tokoferolu, ma przyjemny delikatny zapach, jest hipoalergiczny, ma niską temperaturę topnienia. Świece z wosku morelowego nie są szeroko rozpowszechnione, więc znalezienie ich w sprzedaży nie jest łatwe.

Jaki wybrać naturalny wosk? Wszystkie są całkowicie bezpieczne dla ludzi i działają w ten sam sposób, są tylko niewielkie różnice. Oczywiście ostateczny wybór należy do ciebie.

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że niezależnie od tego, jaki rodzaj wosku wybierzesz do regularnego stosowania, koniecznie zapoznaj się ze składem, weź pod uwagę preferencje i zdrowie domowników.

Wszystkie materiały, opisy i zdjęcia prezentowane na stronie internetowej Sklepu mają charakter wyłącznie informacyjny.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Częściowa lub Pełna publikacja materiałów jest możliwa z aktywnym linkiem do strony.